forex.wf forex forum binary options trade - Forex - Pasul 1 - Ideea de trading In tranzactionare trebuie sa-ti folosesti creierul
  • Welcome to forex.wf forex forum binary options trade. Please login or sign up.
 

Pasul 1 - Ideea de trading In tranzactionare trebuie sa-ti folosesti creierul

Started by admin, Oct 21, 2019, 06:14 pm

Previous topic - Next topic

admin

Pasul 1 - Ideea de trading In tranzactionare trebuie sa-ti folosesti creierul propriu foarte foarte mult si sa tranzactionezi doar propriile idei de trading evita sa ceri sfaturi. sau semnale de trade de la altii (fie ei experimentati sau nu). Tu trebuie sa fi direct responsabil de fiecare tranzactie pe care o deschizi. Pasul 2 - Analiza instrumentului tranzactionat Multi traderi se intreaba. ce sa tranzactionez. Investitorii si speculatorii de top aleg sa tranzactioneze valutele tarilor de care se simt atrasi, sau actiunile companiilor care le plac. De exemplu, mie daca imi place Statele Unite si zona Euro, clar ca imi place mai mult sa tranzactionez perechea Forex EURUSD. Daca imi place telefonul iPhone, tranzactionez des actiunile de la Apple. Implicit daca nu imi place Rusia, nu o sa tranzactionez niciodata rubla, iar daca nu imi place sa beau cola, o sa stau departe de a specula actiunile Coca-Cola :). Facand astfel de alegeri bazate pe idei proprii te simti mult mai confortabil cand tranzactionezi. Pasul 3 - Analiza graficului Un pas important in luarea deciziilor de intrare in tranzactii o reprezinta analiza graficului, prin care se doreste identificarea trendului major si identificarea de semnale pentru a deschide tranzactii. Exista zeci de metode de a identifica semnale de intrare in tranzactii, de la pattern-uri de lumanari, pana la folosirea actiunii pretului, ratii fibonacci, sau pivoti zilnici depinde de tine sa cauti si sa testezi cat mai multe metode pentru a afla care dintre ele ti se potriveste. Aici, acelasi sfat: cauta singur evita sa intrebi pe altii ce sistem folosesc trebuie sa testezi tu si sa gasesti unul care este potrivit pentru tine. Pasul 4 - Analiza propriei persoane In trading trebuie sa te cunosti foarte bine si sa te controlezi eficient pentru a avea succes si pentru a progresa. Psihologii care au studiat comportamentul a mai multor traderi au constatat ca cei care aveau mai mult succes erau cei care aveau dezvoltata o mentalitate si un comportament de castigatori. indiferent de rezultatele din trecut, bune sau nesatisfacatoare. Ideal este sa te vezi ca fiind un castigator constant si pe termen lung si tot timpul sa eviti sa te stresezi indiferent de situatie. Trebuie sa ai sange rece si sa lasi grijile si emotiile la o parte, daca vrei sa castigi in Forex. bursa. sau alte piete financiare. Pasul 5 - Gestionarea riscului Aici, trebuie sa pui accent pe studiul si aflarea strategiilor de gestionare a riscului si a banilor. Este necesar sa cunosti foarte bine efectul de leverage (levier) ca sa stii cat risti pe o tranzactie in functie de volumul ordinului pe care vrei sa il plasezi in Piata. Referitor la acest aspect, am o intrebare pentru tine. tu stii cat levier folosesti cand deschizi o tranzactie. Daca da, spune-mi si mie cat levier folosesti si cat la suta din cont risti pe o tranzactie Cam atat este vorba in aceasta postare daca ai invatat ceva si ti-a placut, te rog frumos sa dai acest articol mai departe pe pagina ta de Facebook, iar daca nu ti-a placut, roaga un prieten sa dea un share. ) Cu stima, Dan (cel-care-foloseste-responsabil-levierul) Paveliuc. Succes. Folosesti tehnica envelope : 1. Plasezi ordin de cumparare la linia verde cu stop loss de 1 din cont (aici mare atentie la marimea volumului tranzactiei. ) . 2. Plasezi ordin de vanzare la linia rosie (stop loss 1 din cont) Lasi Piata sa isi faca treaba dupa ce ai plasat ordinele si faci alte treburi. intre timp, setezi sa primesti alerta pe telefon prin sms cu ordinul care se deschide primul, in functie de ce face Piata cand se activeaza unul din ordine intri la PC si anulezi ordinul ramas ne-activat. Tehnica envelope o gasesti explicata foarte util in cartile lui Joe Ross . Spor la trading. ) duminic, 3 august 2014 Daca vrei sa obtii progres si sa ai succes, in orice domeniu activezi, ai nevoie de educatie non-formala si sa inveti de la cei mai buni . La fel este si in Bursa vrei sa fi profitabil. invata In aceasta postare iti vorbesc despre o oportunitate de a primi educatie de la domnul Mihai Vasiliu. trader de peste 15 ani cu rezultate foarte bune. Pe domnul Mihai Vasiliu il cunosc personal si pot spune ca este o persoana de incredere, un bun expert si un educator priceput . Am invatat foarte multe de la dumnealui, iar acum ofera sansa sa particip la seminarii de foarte buna calitate. Cat de curand o sa fac si eu un astfel de seminar cand exact, nu stiu data, dar cum am timp si fonduri disponibile o sa investesc in educatie din partea unui asemenea bun mentor. Pentru a castiga la Bursa, investitorii mici, incepatori sau avansati se bazeaza pe actiuni rationale. Investitorul castigator trebuie sa invete sa controleze foarte bine emotiile, sa elimine lacomia si frica si sa interpreteze informatiile despre bursa intr-o maniera foarte obiectivista. Pentru a castiga cat mai mult si pentru a diminua pierderile la timp investitorii trebuie sa aiba asteptari realiste bazate pe ceea ce se intampla in prezent cu Piata. Investitorul si traderul castigator si consecvent stie cand are dreptate si mentine in Piata o tranzactie profitabila si isi da seama cand ceva este in neregula si actioneaza la timp pentru stoparea pierderilor. Un trader castigator isi indreapta atentia asupra mai multor instrumente financiare si acorda importanta diversificarii portofoliului de instrumente pe care le tranzactioneaza astfel ca un trader castigator nu isi tine 8220toate ouale in acelasi cos.8221. in sensul ca nu risca toti banii pe o singura tranzactie ci isi imparte fondurile disponibile in cont pe mai multe tranzactii pentru a diminua riscul. Traderul castigator se detaseaza de tranzactiile facute anterior el proceseaza noile informatii aparute despre piata si isi ajusteaza asteptarile in functie de conditiile actuale. Investitorul castigator isi asuma riscul si controleaza riscul in asa fel incat daca o tranzactie este pierzatoare, aceasta pierdere sa o accepte fara regrete, pentru ca stie ca a riscat doar 1 din cont pe aceea tranzactie asadar, daca are o tranzactie pierzatoare, stie ca mai are 99 de sanse sa recupereze si sa treaca pe profit. Traderul castigator este mereu 8220la locul potrivit, in momentul potrivit8221. Deoarece are un plan si un sistem care ii ofera un avantaj. el va vinde si va cumpara doar atunci cand conditiile din Piata coincid cu semnalele de intrare in trade care stau la baza sistemului sau de tranzactionare. Investitorul castigator incaseaza tot timpul o parte din profit atunci cand Piata ii pune bani la dispozitie pe o tranzactie castigatoare astfel ca investitorul castigator este tot timpul multumit cu rezultatele obtinute si stie ca totul este in regula daca mai lasa si 8220bani pe masa8221. Sa iti scriu acum despre cele 6 sfaturi care ii ajuta pe traderi sa faca bani din tranzactii. 1. Tranzactioneaza doar banii pe care si-i permite. Toti traderii trebuie sa riste doar 8220bani buni8221. adica nu bani luati pe datorie, nu banii de care depinde siguranta vietii de zi cu zi. Un investitor castigator are, pe langa banii din contul de tranzactionare, si bani care sa ii asigure cheltuielile de zi cu zi, sau alte cheltuieli neplanificate cu caracter de urgenta (plata unui serviciu medical, sau a unui eveniment nedorit). 2.Traderul 8220castigator in mod constant8221 are un plan, o strategie pe care o urmeaza cu incredere. Cel mai bine pentru un investitor este sa isi faca un plan si sa tranzactioneze conform planului. Sunt doua citate care imi plac. 8220Plan your trade and trade your plan.8221 si 8220Daca nu ai un plan ca sa ai succes, ti-ai planificat sa esuezi.8221 3.Abordeaza trading-ul si investitiile ca pe o afacere. Investitiile si tranzactiile la bursa nu sunt o schema de imbogatire rapida, deaceea traderul castigator invata sa tranzactioneze in asa fel ca si cand ar avea o afacere aducatoare de profit. 8220Trading is a business8221 zice Joe Ross in cartile sale. 4.Riscul calculat si gestionarea eficienta a banilor sunt o cheie importanta. Traderii castigatori inteleg corelatia direct proportionala dintre randament si riscul asumat. Traderul castigator invata tehnicile de money management si le integreaza pe acestea in planul de tranzactionare si in strategia folosita. 5. Traderul castigator are asteptari realiste. Un trader priceput elimina frica si lacomia, pentru ca stie ca un randament cuprins intre 6 si 10 lunar este tot ce are nevoie pentru a-si dubla contul intr-un an de zile. Totdodata, traderul castigator nu isi seteaza un target lunar, sau anual, ci el tranzactioneaza sistemul sau asa cum il are indiferent daca rezultatele sunt bune sau nu in luna respectiva 6.Traderul castigator stie cand sa se opreasca si sa ia o pauza. Atunci cand contul sau este pe profit, traderul castigator scoate o parte din profit in contul bancar si se bucura de banii pe care i-a facut. Cam acestea sunt cele 6 sfaturi pe care vreau sa le stii sper sa-ti foloseasca si sa aud ca esti un trader castigator. Cu stima si respect, Dan Paveliuc. E cert faptul ca in ultimii 2 ani am folosit pattern-ul 1-2-3 ca semnal de intrare in tranzactii si am batut foarte mult timp moneda pe acest pattern, dar acum a venit timpul sa introduc un nou pattern (nou pentru mine) in sistemul de trading pe care il folosesc . Patternul despre care scriu acum il cunosc tot de vreo 2-3 ani, dar mi-am axat atentia pe studiul acestuia abia de foarte curand . Este vorba despre pattern-ul Gartley, despre care am primit materiale de studiu recent de la Norman Hallett printr-un email cu un videoclip care m-a ajutat sa il inteleg ceva mai bine decat din alte surse de educatie pe care le-am studiat pana acum . In opinia mea, Gartley pattern este un pattern care ma poate ajuta sa imi fac o idee mai ampla asupra instrumentelor Forex pe care le tranzactionez, iar acest pattern il pot combina foarte usor cu pattern-ul 1-2-3 care ofera o vizualizare a graficului pe termen scurt. Nu o sa intru in mai multe amanunte, ci o sa te invit sa urmaresti si tu videoclipul in care este explicat acest pattern si sa imi lasi un comment in care sa imi spui ce iti place si ce nu iti place referitor la aceasta metoda de trading . Video-ul il poti urmari AICI. Urmareste video-ul si spune-mi cum ti se pare ideea Daca esti un tip care pierde timpul ore intregi jucand jocuri de strategie (nu le-am inteles niciodata pe astea). sau pierzi vremea si bani pe platformele de poker online, sau te uiti pe youtube la emisiuni inregistrate de la Protv. nu esti deloc cool. pe bune . Vrei sa fi cel mai tare din cercul tau de cunoscuti. Citeste o carte. (nu o sa fi cel mai tare, dar macar o sa stii lucruri pe care altii nu le cunosc) . Cat e de greu sa iei o carte de pe net, sa o scoti la imprimanta la un copy-center si sa o citesti fila cu fila. Incearca, nu te va musca. Cartile nu au dinti, dar iti dezvolta creierul cum nu te astepti. Pe bune ca ti-l dezvolta :) . Lasand caterinca la o parte, iti dau acum o lista de 5 carti pe care le-am descarcat de pe net si pe care am de gand sa le termin de citit pana la sfarsitul anului. 1. Trading in the zone by Mark Douglas 2. The complete day trader (vol. I amp II ) by Jake Bernstein 3. Trade your way to financial freedom by Van K. Tharp 4. The day traders Bible by Richard D Wycoff 5. Money management by Ryan Jones 6. Day Trading With Short Term Price Patterns and Opening Range Breakout by Toby Crabel Spor la citit. Imi urez mie in primul rand. Si tie. ) P. S. Da stiu, am pus 6 carti in lista. stiu. Da, toate sunt in engleza. nu stii engleza. Pai ce mos gerila ai facut pana acum de nu ai invatat engleza Ai jucat jocuri pe calculator. )) Pune mana si invata engleza, nu-mi fa generatia de rusine. Gata. Spor la treaba si success in tot ce faci. ) In anul 2012, la aproape 3 ani de studiu si practica in domeniul trading-ului. din cauza unor prieteni care mi-au zis ca tranzactionarea nu este o activitate etica. sau morala, am inceput sa caut pe google materiale despre ce spun altii despre partea spirituala si morala a trading-ului . Dand o cautare pe google folosind cuvintele the spiritual side of trading . am gasit un numar mare de articole pe aceasta tema, articole scrise de Joe Ross si publicate pe blog-ul sau . Joe Ross, un trader destul de in varsta si cu o vasta experienta in domeniul tranzactionarii, este si un om despre care pot sa spun sigur ca vorbeste adevarul. Astfel, din ceea ce am citit de la el, am dedus ca a tranzactiona este o activitate foarte transparenta si corecta, probabil, cea mai cinstita forma de comert din cate exista, pentru ca totul este facut in deplina cunostinta de cauza de catre traderi si totul este transparent avand in vedere ca pentru fiecare tranzactie exista un contract (ticket-ul tranzactiei ) care are un numar si care poate fi verificat de autoritatile competente. Pe langa aceste informatii, tot de la Joe Ross am aflat ca exista pattern-uri foarte simple pe graficul de pret care pot fi integrate intr-un sistem pe baza caruia se poate face un plan de tranzactionare. Studiind aceste pattern-uri, am ajuns la concluzia ca pot sa imi fac o strategie pe termen lung bazandu-ma pe cunostintele de Money Management pe care le stiam pana atunci, dar si combinand informatiile invatate din materialele scrise de Joe Ross in Legea Graficelor si in cartile sale . Astfel, de aproximativ 2 ani de zile, tranzactionez folosind acelasi sistem, iar rezultatele pot sa spun ca sunt destul de multumitoare. Totusi, continui sa ma educ in domeniu, studiez zi de zi aspecte de psihologia tranzactionarii, citesc carti din domeniu si aplic in practica ceea ce invat si am invatat, dar baza creata de ceea ce am citit de la Joe Ross ramane un fundament pe care in fiecare zi construiesc caramida cu caramida din dorinta de a obtine progresul cu ajutorul domeniul trading. ) Te invit si pe tine sa iti pui intrebari, sa cauti raspunsuri, sa studiezi si sa aplici ceea ce inveti, dar asta doar daca esti decis sa faci din tranzactionare o afacere pe termen lung. Succes si toate cele bune. )